Almanlar Bizi Kıskanmakta Haklılar: Ped Endeksine Göre Türkiye’de Yükselen Alım Gücü

Yıllardır yaşadığımız enflasyon gerçeği 2021’de resmen koptu, sıyrıldı, 2022’de muhteşem(!) bir gelişme gösterdi. 2023’ün ilk aylarında olduğumuz şu günlerde baz etkisinin yani geçen yılın aylık artışlarının yüksek olması nedeniyle yıllık olarak düşmüş gibi yapan ancak fiyatların halen elini banka hesabımızdan çekmediği günlerden geçiyoruz. Geçen yıl fiyat artışlarında en çok gündem olan ürünlerden biri de pedler olmuştu. Söylemekten imtina edenlerin kadın hijyen ürünü olarak telaffuz ettiği pedler, her ay regl ya da menstrüasyon döneminde kullanılması gereken temel bir ihtiyaç ürünü. Bu fiyat artışlarında Almanya’dan gelen fiyatlar da ayrı bir can sıkıcı oluyor.

Almanya’da mukayese.de hesabının Instagram paylaşımında pedlerin markette son fiyatını görüyoruz. İçinde 22 adet ped bulunan paket 3,75 euro. Türkiye fiyatı da bu görselde 59,90 olarak 20’lik paket üzerinden verilmiş.

Aynı marka farklı mağazalarda farklı fiyatlarda bulunabiliyor. Biz Almanya’dan verilen en düşük fiyatlar üzerinden bir de alım gücü karşılaştırmasını asgari ücretle yapalım.

Almanya’dan asgari ücreti 1.600 euro üzerinden alırsak, ayda 401 paket ped alınabilirken, Türkiye’de 8.506 TL olan asgari ücretle 141 paket alabiliyoruz. 

Kısaca 1 yıllık ihtiyacımız için (her ay 10-11 adet üzerinden gidilirse) yılda 6 paket eder. 

Almanya’da bunun için (saatlik 12 euro üzerinden) 2 saat çalışma gerekiyor. 

Türkiye’de bunun için (günlük 333 lira 60 kuruş üzerinden) yaklaşık 1 gün yani 8 saat çalışmak gerekiyor.

Geçen yılın fiyatlarının da yapıldığı paylaşım hatırlatılırken, zam gelen maaşlarla alım gücümüzdeki muhteşem(!) artışı da görüyoruz.

Geçen yıl Almanya’da bir asgari ücretli 443 paket ped alabiliyorken, (Almanya’da alım gücü düşmüş), Türkiye’de geçen yıl 95 paket satın alınabiliyormuş. Şimdi Almanlar bizi nasıl kıskanmasın?

“Ama napalım yani regl de olmayıverin!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir