İBB ile işçiler henüz anlaşamadı, metroda grev kararı gelebilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı raylı sistemde çalışan işçilerle devam eden toplu sözleşme süreci henüz olumlu sonuçlanmadı. Toplu sözleşme imzalamak için son gün çarşamba. Eğer yetkili sendika Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) ile İBB yine anlaşamazsa işçiler greve gidebilir.

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre, şubat ayında yapılan toplantılardan bir sonuç çıkmayınca, geçen ay konu İŞKUR’a bildirilmiş ve arabulucu atanmıştı. Ancak şimdiye kadar arabulucu da bir sonuca varamadı. Bu süre içinde işçiler sendikanın da çağrısıyla belediyenin önünde eylem yapmıştı. En son yapılan toplantıda İBB, 6 günlük süre uzatma hakkını kullandı.

İBB’nin istediği süre dün sona erdi. Bugün ve yarın yapılacak toplantı yine sonuçsuz kalırsa sendikanın işçileri greve götürmesine kesin gözüyle bakılıyor. Sendika, artan enflasyonla metro ve tramvaylarda çalışan 2 bin 500 işçinin aldığı ücretlerin eridiğini belirtiyor.

Bu işçilerden 250’sinin aldıkları maaş, yılbaşında yürürlüğe giren asgari ücret olan 8 bin 500 liranın altında kalmış, belediye bu işçilerin maaşını asgari ücrete çekmişti.

Kurumda 20 yıldır çalışan ve maaş bordrosunu paylaşan bir işçi şubat ayında brüt 13 bin 198 lira ücret ve o ay 4 bin lira da avans aldığını söyledi. Demiryolu gibi zor bir sektörde çalışıp mevcut ekonomik şartlarda bu ücretlerle geçinmenin zor olduğunu belirten işçi, “Yüzlerce arkadaşımız ay ortasını bile getiremiyor” dedi.

HER GÜN 2 MİLYONDAN FAZLA İSTANBULLU METROLARI KULLANIYOR

Toplu sözleşme masasından çıkacak karar sadece bu işçileri ve ailelerini etkilemeyecek. Eğer anlaşma sağlanamazsa yapılacak grev süresi boyunca İstanbul’da hayat adeta durma noktasına gelecek. İstanbul’daki toplu ulaşımın büyük kısmı raylı sistemle sağlanıyor ve her gün 2 milyondan fazla şehir sakini metro ve tramvayları kullanıyor.

Alınacak grevi ertelemenin tek yolu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alacağı karara bağlı.

Eğer işçiler greve giderse bu karardan başka bir şirkete bağlı olan vapurlar ve metrobüsler ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Marmaray etkilenmeyecek. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir