İTÜ’de bildiri krizi: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı görevden alındı, soruşturma açıldı

İTÜ yönetimi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nün Kahramanmaraş ve Hatay merkezli 6 ve 20 Şubat depremlerinden sonra yerleşme ve yapılaşmayla ilgili çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne karşı 28 Mart’ta yayımladığı ortak bildiriye ilişkin soruşturma süreci başlattı.

T24’ün ulaştığı İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden öğretim üyeleri, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Yirmibeşoğlu’nun İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığı tarafından görevden alındığını ve bildirinin bölümün internet sitesinde yayımlanmasına ilişkin soruşturma başlatıldığını söyledi.

Öte yandan sosyal medyada şehir plancıları ve akademisyenler karara tepki gösterdi.

Ne olmuştu?

İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyeleri ve yardımcıları, 23 Şubat 2023 tarihli “Olağanüstü Hal Kapsamında Yerleşme ve Yapılaşmaya İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ne karşı 28 Mart’ta ortak bildiri yayımlarak, söz konusu kararnamenin “endişe verici sonuçlar ortaya koyacağı” görüşünden hareketle, “Bu kararname, kısa sürede deprem sonucu ortaya çıkan barınma ihtiyacına yanıt verme hedefine sahip olmasıyla, Türkiye’de köklü bir geçmişe sahip Şehir ve Bölge Planlama bilim alanı ve mesleğinin birikimlerini göz ardı etmekte, daha orta ve uzun vadede büyük sorunlara yol açabilecek bir nitelik taşımaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Bildirinin kamuoyunda gündem olmasının ardından İTÜ yönetimi 31 Mart’ta bölümün internet sitesini önce erişime engellemiş, ardından bildiriyi yayından kaldırmıştı.

TIKLAYIN | İTÜ yönetimi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nün Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne karşı çıkan bildirisini yayından kaldırdı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir