NFT pazarı toparlandı mı?

Eski Bitcoin core geliştiricisi Jeff Garzik, bir zamanlar non-fungible token’ların (NFT’ler) popülaritesini artıran hype’ın durulduğunu söylüyor.

Aynı zamanda Web3 tabanlı eğlence şirketi NextCypher Productions’ın kurucusu olan Garzik, salı günü CoinDesk TV’nin First Mover programında, “NFT pazarının ayakları yere basmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Hâlâ geçen yılın hacimlerine uzak olsa da NFT pazarı toparlanıyor.

Merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) için bir online mağaza olan DappRadar’ın raporuna göre işlem hacimleri, yılın ilk çeyreğinde yüzde 137’lik bir artış gösterdi. Mart ayında yaşadığı yüzde 15’lik düşüşe rağmen ekosistem, ilk çeyrekte toplam 4,7 milyar dolara ulaştı.

Blur gibi yeni ve gelişmekte olan online pazarlar, ekosistemin ilk çeyreğinde genel ticaret hacminde önemli bir artışa yol açtı. Garzik, Blur gibi projelerin pazar rekabetini artırmaları açısından “mükemmel” olduklarını söyledi. Böylece pazardaki diğer rakiplerin gelişmesinin ve daha iyi olmak zorunda kalmalarının mümkün olduğunu söyledi.

Garzik, NFT hype’ının sonunda bitmesiyle kullanıcıların artık gerçekten fayda ve etkileşim sağlayacak NFT’lere yöneldiğini belirtti ve ekledi:

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir