Yoğurt şirketinin ilanı ülkeyi yerinden oynattı! Tam 7 milyon lira maaş verecek…

ABD’li yoğurt şirketi Chobani’nin, kurucusu Hamdi Ulukaya için verdiği ilan sosyal medyada gündem oldu. Ulukaya için yazı yazacak, konuşma metinleri hazırlayacak ve blog için içerik üretecek bir “hayalet yazar” aradığını açıkladı. Şirketin verdiği iş ilanı ülkeyi amiyane tabirle yerinden oynattı. İş ilanına çok sayıda başvuru yapıldı.

İLANI YOĞURT ŞİRKETİNİN KURUCU SAHİBİ TÜRK İSİM AÇTI

Chobani, 17 Ağustos’ta web sitesi ve LinkedIn’de bir iş ilanı yayınlayarak, CEO’su Hamdi Ulukaya adına yazarlık yapacak kişiye yıllık 185 bin 600 ila 278 bin 400 dolar arasında maaş (bonuslar hariç) ödeyeceğini duyurdu.

MAAŞI DUYANLAR ŞAŞKINLIK GEÇİRDİ

New York işverenlerinin iş ilanlarında maaş aralıkları paylaşmaları zorunlu. İlanı gören sosyal medya kullanıcıları verilen maaş karşısında şaşkınlık yaşarken, “bu saatten sonra işimi değiştirip, yoğurt konusunda yazılar yazabilirim” dedi. Kimi kullanıcıları ise piyasa ortalamasının dört katı maaş verilmesini abartılı buldu.

ŞİRKETİN BAŞVURANLARIN ARASINDAN KİMİ İŞE ALDIĞI BİLİNMİYOR

“Hayalet yazarlar” ülkede 39 bin 956 ila 63 bin 626 dolar arasında kazanıyor. Şirket, “olağanüstü yazma ve hikaye anlatma becerilerine” ve 15 yıllık iş deneyimine sahip birini arıyordu. Ve iş ilanı şu anda “Üzgünüz, bu pozisyon dolduruldu” notunu içerse de, 600’den fazla kişi iş için LinkedIn aracılığıyla başvurmuştu. Şirkete doğrudan kaç kişinin başvurduğu bilinmiyor. Şirket kimi işe aldığını da açıklamadı.

DÜNYACA ÜNLÜ YOĞURT ŞİRKETİ HALKA ARZI ERTELEDİ

Chobani tarafından reklamı yapılan diğer roller arasında ulusal hesap yöneticisi (163.200 dolara kadar tazminat) ve otomasyon kontrol mühendisi (127.200 dolara kadar) yer alıyor. Sözcü’de yer alan habere göre 2022 yılında Chobani, ABD yoğurt pazarında yüzde 20’nin üzerinde bir paya sahipti ve satışları 2 milyar doları aştı. Ancak şirket, olumsuz piyasa koşulları nedeniyle halka arz planlarını erteleme kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x