Meyve ve sebzelerimi aylarca nasıl saklarım? Soğan ve elma patatesi öldürüyor

1- Soğan

Bazı insanlar soğanları patateslerin yanında saklar. Bu hatayı yapmayın çünkü patates çevresine nem verir, bu da soğanların çürümesine neden olur. Bu yüzden soğanlarınızı bez torbalarda ya da sepetlerde saklayabilirsiniz.

2- Patates

Patatesin karanlığa ve soğuğa ihtiyacı vardır. Patatesleri çürümeye karşı koruyan, fitokitler yayan üvez yapraklarıyla birlikte saklamak daha iyidir. Patatesleri, soğan ve elmanın yakınlarında saklamamak gerekir. Çünkü bunlar patateslerin bozulmasına neden olan gazlar yayar.

3- Elma

Elmalar kiler gibi serin ve karanlık yerlerde saklanmalıdır. Eğer soğuk bir alanda saklarsanız elmalarınızı 2-3 ay taze tutabilirsiniz.

4- Havuç

Havuçlar genellikle nemi emen ve sebzelerin birbiriyle temas etmesine izin vermeyen kum, soğan kabukları ve hatta talaşla birlikte depolanmalıdır. Bunun haricinde havuçları soyun, rendeleyin ve streç filmle sarın. Önceden hazırladığınız havuçları dondurucunuzda saklayabilirsiniz.

5- Sarımsak

Sarımsağın saklanması çok zor değildir, sadece havaya ve çok fazla nemin olmadığı karanlık bir yere ihtiyaç duyar. Genellikle mutfağa asılır ve filelerde saklanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x