Rusya’nın Barut İhtiyacını Türkiye Karşılıyor!

Yanıcı bir madde olan nitroselüloz ayrıca modern barut üretiminde kullanılan temel bileşenlerden biri. Savaşın başladığı 2022’de nitroselüloz ithalatını 5 katına çıkaran Rusya’nın yanıcı maddeden 2 bin ton satın aldı, 2023’teyse bu rakam yaklaşık 4 bin tona ulaştı.

Türkiye ve Çin’den şirketlerin Rusya’nın eriyen mühimmat stoklarının yenilenmesi için Moskova’ya kilit önemde satışlar yaptığı iddia edildi.

TÜRKİYE TONLARCA İHRAÇ ETTİ

Moscow Times’ın gümrük verilerine göre, Savaşın başladığı 2022’de nitroselüloz ithalatını 5 katına çıkaran Rusya’nın yanıcı maddeden 2 bin ton satın aldığı, 2023’teyse bu rakamın yaklaşık 4 bin tona ulaştığı belirtildi.

Gümrük verilerine göre, Rusya’nın 2023’te ithal ettiği nitroselülozun 1800 tonluk bölümü Türkiye’deki şirketlerden geldi.

Geçtiğimiz yıl Rus alıcılarla 78 tedarik anlaşması imzalandı. Alıcıların tamamı da Ukrayna tarafından yaptırım uygulanan Rus savunma sanayisiyle bağlantılı şirketler.

Moscow Times’ın yazdığı iddialarda şu ifadeler yer alıyor:

“Türkiye ve Çin’den gelen nitroselülozun yanı sıra, yanıcı maddenin üretiminde kullanılan pamuk selülozunun da Kazakistan ve Özbekistan’dan temin edildi.4 ülkeden 2023’te yapılan toplam ithalatın boyutu, Rusya’nın 700 bin top mermisi üretmesine yetecek miktarda.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x