Temelsiz ölüm villalarında CHP’li belediyeden parsel vurgunu: 76 yerine 106 ev

İstanbul Büyükçekmece’de bir inşaat firması tarafından yasa ve yönetmeliklere aykırı şekilde yapıldığı için Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında soruşturma başlattığı villa kent ile ilgili yeni gerçekler ortaya çıktı.

BAŞKAN YARDIMCISI DAHİL 8 KİŞİ TUTUKLANDI

Soruşturma çerçevesinde villa kent projesinde deprem yönetmeliğine aykırı olarak çeşitli usulsüzlükler yapıldığı tespit edilmiş, aralarında Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak ve inşaat firmasının sahiplerinden Ali Gül’ün de aralarında bulunduğu 8 şüpheli tutuklanmıştı. Villa kent projesindeki usulsüzlükler kervanında İBB’ye bağlı İSKİ’nin de sorumluluğunun olduğu ortaya çıktı.

İSKİ HAVZA YÖNETMELİĞİ HİÇE SAYILDI

Bölgenin Büyükçekmece Göl Havzası’nda bulunması sebebiyle yapılması planlanan mimari projelerin, yapı ruhsatı öncesinde Büyükçekmece Belediyesi’nde onaylanmadan İSKİ Büyükçekmece Şube Müdürlüğü’ne gönderilmesi ve kontrol edilmesi gerekirken İSKİ Havza Yönetmeliği’nin hiçe sayıldığı anlaşıldı.

76 YERİNE 106 VİLLA YAPILDI

Sabah’ın haberine göre, Büyükçekmece Göl Havzası 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı notları ve İSKİ Havza Yönetmeliği notlarına göre; her 2500 metrekareye bir villa yapılması gerekirken villaların sıkıştırılarak daha fazla villa yapıldığı belirlendi. Yönetmeliklerin hiçe sayıldığı 4 Mevsim İstanbul Projesi’nde villaların inşa edildiği iki ayrı parselden, büyük olan 200 dönümlük parsele 76 villa yerine 106 villa, 67 dönümlük küçük olan parsele ise 26 villa yerine 32 villa inşa edildiği tespit edildi. İSKİ Havza Yönetmeliği’ne uyulmadan yapılan 36 fazla villanın maddi değerinin 72 milyon doları bulduğu iddia edildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x